Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) powstał w marcu 2018 r. z Ruchu Aptekarzy Polskich; nieformlanej grupy farmaceutów, w ramach której w 2015 r. inicjowaliśmy i walczyliśmy o ustawę Apteka dla Aptekarza.
Po sukcesie jakim była „AdA”, sformalizowaliśmy naszą organizację, by dalej walczyć o rynek, nasze apteki i ich miejsce w systemie ochrony zdrowia. I chcemy tę batalię wygrać! Jeśli wykorzystamy doświadczenie aptekarzy z krajów UE i zbudujemy silną, transparentną organizację, zatrudniającą profesjonalistów walczących o nasze sprawy, nasze szanse będą ogromne.
Nikt nie zrobi tego za nas, musimy liczyć na siebie. Racja jest po naszej stronie. Apteki są placówkami ochrony zdrowia i muszą działać w oparciu o profesjonalnych, etycznych aptekarzy, stanowiąc element systemu ochrony zdrowia. Ponad 70% aptek w UE działa w ten sposób i działa dobrze. I dla pacjentów, i systemu i kraju. Po naszej stronie jest również europejskie prawo i wyroki Trybunału Sprawiedliwości UE. Sieci nie mają żadnych argumentów poza własnym zyskiem. Działają nieetycznie, komercyjnie, łamią prawo, w dodatku wyprowadzają swoje zyski za granicę, przejmując nieodwracalnie polski rynek aptek. Mamy na to garście dowodów.
Dlatego musimy głośno artykułować naszą rację. Żeby nasz głos był słyszalnym zapraszamy Państwa – przystąpcie do nas, jednoczmy siły, działajmy razem. ZAPPA jest dla Was, farmaceutów – właścicieli aptek.
Zrzeszamy aptekarzy z całej Polski, w każdym wieku i niezależnie od poglądów. Działamy pro bono, w pełni transparentnie, zatrudniając profesjonalistów w swoich dziedzinach – kancelarie prawne, agencje PR, menadżerów itd. Robimy to, co powinno być, a nie zostało zrobione 20 lat temu. Gdybyśmy wówczas mieli silną reprezentację, dziś nie musielibyśmy konkurować z nieuczciwymi, łamiącymi prawo i działającymi perfidnie sieciami.
MAMY JASNO OKREŚLONE CELE. CHCEMY:
1. Tworzyć i wdrażać własne propozycje legislacyjne, umacniając profesjonalne, indywidualne aptekarstwo.
2. Dzięki zatrudnieniu dobrych pracowników uruchomić działania INSPEKCJI i doprowadzić do stanu zgodnego z prawem – 1%, 4 apteki („AdA”), bez wywozu, oscylatorów i przekrętów. Chcemy pracować uczciwie, na uczciwie działającym rynku, bo tylko w takich warunkach możemy konkurować jakością, realizując nasze zawodowe cele.
3. Głosić nasze racje, kształtować świadomość polskich pacjentów i decydentów.
4. Działać biznesowo – jako zintegrowana grupa niezależnych podmiotów jesteśmy w stanie uzyskać lepsze warunki hurtowe i producenckie, niż każdy z osobna. Chcemy w tym celu zatrudnić menadżerów, którzy zajmą się negocjacjami dla naszych aptek. Mamy też wiele innych pomysłów.
5. Chcemy się szkolić, doskonalić, żeby wiedzą i jakością naszej pracy dystansować sieciową konkurencję. Jesteśmy profesjonalistami, to nasza naturalna przewaga.
6. Chcemy się wzajemnie wspierać, integrować, wzmacniać poczucie zawodowej wartości. Wszyscy w ZAPPA jesteśmy równi i ważni, nie ma lepszych i gorszych. Każda apteka aptekarza jest wartością, której wspólnie chcemy bronić.
WSZYSTKIE NASZE DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA SKIEROWANE BYŁY NA REALIZACJĘ OPISANYCH WYŻEJ CELÓW:
1. Wzięliśmy udział w konsultacjach społecznych dotyczących zmian w Prawie Farmaceutycznym i innych aktach prawnych, Tworzymy własne koncepcje, walczymy o ich realizację, chcemy i możemy mieć wpływ na naszą rzeczywistość („AdA” jest teg najlepszym świadectwem).
2. Pod szyldem ZAPPA działamy dopiero od marca 2018r., ale nasi prawnicy prześwietlili już 4 największe sieci pod kątem przekroczeń 1%. W efekcie w maju ZAPPA złożył wnioski o cofnięcie zezwoleń dla 413 aptek sieci w 15 województwach. Sprawy są w toku!
3. Jesteśmy jedyną organizacją w Polsce monitorującą przejęcia aptek, dokonujące się po wejściu AdA. Udokumentowaliśmy ponad 650 przypadków naruszenia postanowień AdA. Opublikowaliśmy je, zgłosiliśmy do WIF i GIF, Ministerstwa Zdrowia. Szykujemy kolejne wnioski o cofnięcie zezwoleń za te przekroczenia.
4. Skierowaliśmy do WIF kilkanaście wniosków o wszczęcie postępowań wyjaśniających w sprawie złamania zakazu reklamy aptek, wszystkie pochodziły ze zgłoszeń naszych Członków.
5. Walczymy również z aptekami przejętymi przez sieci na „słupy”.
6. Wyjaśniamy z WIF kwestie wydanych i zrealizowanych promes. Będziemy zgłaszać sprzeciw, ponieważ dysponujemy ekspertyzami prawnymi dowodzącymi, że realizacja promes po zmianie przepisów jest niezgodna z prawem.
7. Współpracujemy z NIA, GIF, WIF, Ministerstwem Zdrowia oraz innymi resortami.
8. Jesteśmy rozpoznawalni, zapraszamy do dyskusji o rynku i jego przyszłości. Mamy opinię organizacji działającej sprawnie i bezkompromisowo, szerzącej zasady patriotyzmu gospodarczego. Istniejemy w mediach, angażujemy się w działaniach PR – piszemy do prasy branżowej i ogólnopolskiej, byliśmy w radiu i TV, wykorzystujemy każdą okazję do zabrania głosu. Mamy własną, oficjalną stronę www,aptekarze.org.pl, Fanpage na Facebooku „Związek Aptekarzy Pracodawcy Polskich Aptek”, wewnętrzną, zamkniętą grupę na Facebooku, dzięki której jesteśmy w ciągłym kontakcie. Jesteśmy też na Twitterze.
9. Posiadamy już 140 aptek, dlatego rozpoczęliśmy działania biznesowe, negocjacje z hurtowniami. Planujemy rozwój wspólnej działalności biznesowej. Już dziś nasi członkowie ma możliwość bezpłatnego korzystania z ofert zewnętrznych grup zakupowych.
10. Wszystkie apteki ZAPPA są zgłoszone do pilotażu opieki farmaceutycznej, dzięki czemu już w lutym 2019 r. rozpoczniemy wdrażanie opieki do naszej codziennej pracy. Opieka farmaceutyczna to nasza ogromna szansa na oderwanie się od wizerunku sprzedawców.
11. Mamy już za sobą pierwsze szkolenia menadżerskie – dzięki współspaczy z profesjonalną firmą szkoleniową, udało nam się zorganizować bezpłatne szkolenia dla Członków ZAPPA. Kolejne już w marcu 2019 r. Podczas wyjazdów, poza szkoleniem, spędzamy wspólnie czas, poznajemy się, integrujemy, wymieniamy pomysłami i ładujemy baterie. Naprawdę warto!
12. Na początku 2019 r. ruszy nasza platforma wspomagająca farmaceutów w nabywaniu aptek – chcemy kojarzyć ze sobą właścicieli aptek sprzedających apteki ze chcącymi je kupić farmaceutami. Farmaceuci otrzymają nasze wsparcie prawne, dostaną również preferencyjne oferty z hurtowni, być może nawet pomoc finansową pracujemy nad tym. Dzięki współpracy z hurtem, ta nasza aktywność również będzie dla farmaceutów bezpłatna.
13. Prowadzimy działania w kierunku wspólnego oznaczania aptek znakiem „apteka polskiego aptekarza” oraz promocji tego znaku.