AdA przyczyną spadku liczby aptek? PharmaNet odwraca kota ogonem

PharmaNET reprezentujący korporacje posiadające sieci aptek (w tym wszystkie zagraniczne), poinformował wczoraj w swoim artykule, że po wprowadzeniu ustawy  „apteka dla aptekarza” spadła liczba aptek w Polsce. Jako powód związek wskazał brak możliwości nowych otwarć. Nie wspominał jednak, że rynkowa ekspansja jego członków wiążąca się z notorycznym naruszaniem przepisów antykoncentracyjnych PF doprowadziła w latach 2011-2015 do upadku ponad 4 tys. polskich,  profesjonalnych aptek. Wówczas ze wsi i małych miast zniknęły setki aptek, ale Pharmanet  problemu jakoś nie widział…

Co więcej, podnoszenie argumentu, że z powodu „AdA” najbardziej cierpią mieszkańcy wsi jest naginaniem rzeczywistości. Skoro czynniki demograficzne pozwalają na otwarcie apteki, a nikt tego nie robi to sytuacja jest jasna – jest to nierentowne i nikt robić tego zwyczajnie nie chce – z AdA czy bez. Skoro PharmaNET wspomina o wsiach i mniejszych miastach to dlaczego na tych terenach nigdy powstawały apteki sieciowe? Nie tylko w Polsce, również i zagranicą? Czyżby dlatego, że otwieranie ich w dużych miastach po uprzednim „wykończeniu” apteki indywidualnej jest bardziej dochodowe? Austriacki Instytut Zdrowia w swej pracy poświęconej skutkom deregulacji rynków aptecznych w Europie stwierdza wprost, że na rynkach zderegulowanych apteki znikają ze wsi, natomiast w miastach jest ich nadmierne zagęszczenie. Polski rynek wobec słabości inspekcji farmaceutycznej oraz bezkarnego łamania prawa przez członków Pharmanet zachowuje się właśnie jakby był zderegulowany.

W obliczu danych interpretowanych przez PharmaNET na własną modłę przypomnijmy zatem to, o czym mówiliśmy miesiąc temu – gdyby aptek było więcej to ich rentowność spadłaby jeszcze bardziej, czyli każda apteka sieciowa musiałaby sprzedawać pacjentom jeszcze więcej suplementów i generować jeszcze większą sprzedaż przykasową niż teraz, co byłoby ewidentnym pogłębieniem sieciowej patologii. Czy sieci wreszcie zrozumieją, że nadmierna sprzedaż prowadzi do nadmiernego spożycia, czyli szkodzi pacjentom?

Aptek jest mniej, będzie mniej i mniej być powinno – to pozytywny trend. Widać to, gdy tylko porównamy rynek polski z przeciętnym rynkiem unijnym. W Polsce na aptekę przypada ok.2,6 tys. mieszkańców, przy średniej UE 4,3 tys. Dziś, aby apteki funkcjonowały właściwie – były rentowne, nie borykały się z problemami kadrowymi i nie pompowały sztucznie zapotrzebowania na leki i suplementy – powinno być ich o 4 tys. mniej i powinny być prowadzone przez niezależnych od decyzji handlowej korporacji farmaceutów. Tak byłoby BEZPIECZNIEJ dla polskiego pacjenta.

Oderwane od rzeczywistości są zatem wnioski, iż spadek liczby aptek jest zły, a winna jest temu ustawa „Apteka dla Aptekarza”. Kto chce sam zinterpretować dane rynkowe dojdzie do wniosku, że „AdA” była krokiem w dobrą stronę, choć miała jedną wadę. Nie była doprowadzona do końca, nie nakazała sieciom wyjścia z rynku, jak analogiczne ustawy na Węgrzech, Łotwie, czy Estonii. Przy bardzo słabej inspekcji farmaceutycznej, a więc braku utrzymania reżimu oraz rozwojowych zapędach sieciowych korporacji, przepisy ustawy AdA są omijane. Zanotowaliśmy ponad 700 przypadków przejęć aptek, czyli bezprawnej i niestety bezkarnej dalszej koncentracji sieci. Część aptek jest przejmowana na słupy.

Skoro prawo jest omijane, inspekcja nie działa, zagraniczne, komercyjne sieci nadal się rozwijają, kosztem aptek polskich, profesjonalnych, to trudno się spodziewać w pełni pozytywnych efektów ustawy. Dopiero po całkowitym usunięciu sieci rynek złapie oddech. Dowodzą tego rynki większości europejskich państw zobrazowane w raporcie ZAPPA.

Źródło:

Polityka zdrowotna „Apteki znikają mimo czy przez AdA. PharmaNet i ZAPPA komentują statystyki” > https://www.politykazdrowotna.com/45669,apteki-znikaja-mimo-czy-przez-ada-pharmanet-i-zappa-komentuja-statystyki?fbclid=IwAR1vT_srLHfNf60QdDERB3gzYUxD-R-gRX3nMtgS-5EmTLonlXdM04HJPo8

Raport „Apteki w Polsce” > https://aptekarze.org.pl/liczba-aptek-w-polsce-powinna-sie-zmniejszyc-pierwszy-w-polsce-raport-tak-dokladnie-analizujacy-sytuacje-polskich-aptek/

Brak komentarzy
Zostaw komentarz
Imię
E-mail
Adres strony www