Pierwsza w Polsce Giełda Aptek – kompleksowe, niekomercyjne wsparcie dla farmaceutów

Rynek aptek od lat zmienia swoją strukturę w kierunku zagrażającym zdrowiu publicznemu. Apteki, które powinny służyć pacjentowi stają się – poprzez przejmowanie ich przez komercyjne handlowe sieci – maszynkami do zarabiania pieniędzy. Traci pacjent, skarb państwa i system ochrony zdrowia. Dlatego my, aptekarze skupieni w Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) podejmujemy kolejny ruch w kierunku profesjonalizacji aptek w Polsce i przywrócenia rynku do stanu zgodnego z prawem. Otwieramy pierwszą w Polsce Giełdę Aptek stworzoną przez aptekarzy dla aptekarzy. 

Skąd ten pomysł?

Jesteśmy farmaceutami, przedstawicielami medycznego wolnego zawodu, odpowiadamy za zdrowie polskich pacjentów, dlatego nie godzimy się na oddawanie aptek w nieprofesjonalne ręce, z zagrożeniem zdrowia publicznego. Nie zgadzamy się też na utratę kontroli państwa  nad rynkiem leków. To rynek strategiczny, determinujący bezpieczeństwo obywateli, dlatego bezwzględnie musi pozostawać pod realnym nadzorem odpowiedzialnych i polskich profesjonalistów, a nie, jak dotąd, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, nieznanego właściciela. Temu miała służyć ustawa „AdA”. Zakładała, że dla bezpieczeństwa pacjenta, podobnie jak w większości krajów UE, nowym właścicielem apteki może zostać wyłącznie dyplomowany farmaceuta. 

Nasza Giełda ma pomóc w realizacji tych celów. Ma pomóc farmaceutom w nabyciu własnej apteki. Ma tym samym sprzyjać realizacji polityki państwa zawartej w ustawie „AdA” – profesjonalizacji rynku, zapobieganiu przejmowania aptek przez sieci i pozostawieniu rynku w polskich rękach.

Jak działa Giełda?

Wystarczy na naszej stronie www na której właśnie jesteś przejść do sekcji Giełda Aptek:

Następnie w zależności od tego jakiego typu wsparcia oczekujesz – wybrać opcję „Chcę sprzedać aptekę” lub „Chcę kupić aptekę” i wypełnić krótki formularz.

Cały proces zgłoszenia to dosłownie kilka kliknięć po których skontaktujemy się z Tobą i ustalimy dalsze kroki.

 

ZAPPA zbiera ogłoszenia firm/osób, które chcą sprzedać aptekę. Z tych zgłoszeń tworzy bazę ofert. Z drugiej strony agreguje zgłoszenia zainteresowanych, uprawnionych farmaceutów. Następnie ZAPPA kojarzy są ze sobą sprzedających z potencjalnymi kupującymi. 

ZAPPA zapewnia również profesjonalne wsparcie prawne (przejrzystość procesu i zgodność z prawem farmaceutycznym), doradztwo finansowe (pozyskanie źródła finansowania), kontakt z dostawcami (pomoc w starcie działalności). 

Co ważne – całe organizowane przez ZAPPA wsparcie jest bezpłatne, gdyż działanie Giełdy Aptek jest z założenia niekomercyjne. Wszystko po to, aby niezależnym farmaceutom realnie pomóc. 

Chcemy też dać alternatywę tym, którzy dziś są mamieni przez sieci i zostają „słupami”, czyli firmantami.

Szanowni Państwo Firmanci, łamiecie prawo, narażacie się na odpowiedzialność karną, cedujecie swoje uprawnienia i zyski na osoby spoza zawodu, czym wspomagacie destrukcję rynku i zawodu. Nie tak ma wyglądać praca farmaceuty w Polsce! Giełda jest również po to, żeby Wam pomóc!

Ważnymi partnerami ZAPPA w Giełdzie Aptek są hurtownie farmaceutyczne wspierające aptekarstwo polskie i profesjonalne. To one finansują tę aktywność. Jaki mają w tym interes? Każdy kupujący aptekę jest ich potencjalnym klientem. ZAPPA z kolei jest pomysłodawcą, społecznie działającym organizatorem i pośrednikiem danych. Inicjatywa będzie się rozwijać dlatego związek jest otwarty na dyskusje z każdym podmiotem zainteresowanym współpracą i rozwojem inicjatywy. 

 

Marcin Wiśniewski

Prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek

kontakt@aptekarze.org.pl

Brak komentarzy
Zostaw komentarz
Imię
E-mail
Adres strony www