Ekspertyza biegłego. Apteki sieciowe płacą znacznie niższe podatki niż apteki indywidualne

  • Przedstawiamy najnowszą wersję ekspertyzy biegłego, pokazującą wysokość podatku, jaki w latach 2017-2021 zapłaciły apteki sieciowe i indywidualne.
  • Apteki indywidualne miały o połowę niższe obroty niż „sieciówki”, a odprowadziły 2,5 razy więcej podatków i wykazały pięciokrotnie niższą stratę.
  • Sieci apteczne odpowiadają za zmniejszenie wpływów do budżetu państwa.

Od kilku lat jako Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) zwracamy uwagę na to, że część sieci aptecznych działających na polskim rynku nie płaci podatku dochodowego.

Regularnie więc monitorujemy wysokość podatków odprowadzanych przez apteki. Zlecamy także niezależne ekspertyzy. Tym razem spółka Eureka Auditing z Poznania na zlecenie ZAPPA opracowała ekspertyzę w zakresie podatku dochodowego odprowadzanego przez sieci aptek i apteki indywidualne od 2017 do 2021 r.

Najnowsza ekspertyza przeprowadzona w kwietniu 2023 r. przez Bogdana Zegara, biegłego rewidenta (nr ewidencyjny 5475), na podstawie aktualnych danych uzyskanych z Ministerstwa Finansów potwierdza wcześniejsze tendencje.

Z analizy tych danych wynika, że apteki indywidualne płacą 2,5 razy więcej podatku dochodowego niż sieci apteczne, które stosują silną optymalizację podatkową. A to bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie wpływów do budżetu państwa.

„Pod względem wykazanych strat (potwierdzających brak podstawy opodatkowania) jako korzystniejszy dla budżetu państwa należy ocenić również segment opodatkowany podatkiem PIT. Poziom strat w grupie podatników PIT jest 4,98-krotnie niższy niż w grupie podatników CIT” – czytamy we wnioskach ekspertyzy. „Obydwie konkluzje sytuują segment działalności prowadzonej przez osoby fizyczne w relacji zdecydowanie korzystniejszej ocenianej według kryterium wpłat budżetowych z tytułu prowadzonej działalności”.

W 2020 r. apteki indywidualne (30% rynku wartościowo) odprowadziły 175 mln podatku PIT, rok później 165 mln zł. Między 2017 a 2021 łącznie 715 mln zł. Dla porównania – apteki sieciowe (70% rynku wartościowo) oprowadziły w 2020 r. 64 mln zł podatku CIT, a rok później 82 mln zł. Natomiast w całym omawianym okresie od 2017 do 2021 – 283,2 mln zł.

– Wnioski z tej ekspertyzy po raz kolejny przekażemy parlamentarzystom i ministrom, żeby mieli świadomość, jak destrukcyjna dla budżetu państwa jest działalność sieci aptek i że korzystniejsze dla publicznych finansów jest funkcjonowanie polskich aptek indywidualnych – podkreśla Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek. – Oczekujemy, że władze państwa nie będą bezczynne wobec tych faktów i podejmą należyte działania w tej sprawie.

POBIERZ ekspertyzę biegłego za lata 2017-2021:
https://aptekarze.org.pl/ekspertyza-kwiecien-2023

Przejdź do Raportu „Podatki sieci aptecznych”
aptekarze.org.pl/raport-zappa-podatki-sieci-aptecznych-ekspertyza-bieglego

Więcej informacji o raporcie i ekspertyzie:

Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek, e-mail: kontakt@aptekarze.org.pl

 

Brak komentarzy
Zostaw komentarz
Imię
E-mail
Adres strony www