Poseł Konfederacji w obronie wszystkich narodów, czyli historia pewnego samobója

Wczorajszy post posła Konfederacji – Jakuba Kuleszy poruszył środowisko aptekarskie. Poseł sformułował daleki od prawdy wniosek na podstawie pseudo-raportu ZPA Pharmanet (związku zagranicznych aptek sieciowych w Polsce), który próbuje w nim dowieść, że liczba aptek drastycznie spadła po wprowadzeniu ustawy „Apteka dla Aptekarza”, a cierpią na tym szczególnie mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości. Formułowanie wniosków na bazie kilku liczb bez zagłębienia się w temat i kontekst, bez rozmów z farmaceutami okazało się zabójcze.

Gdyby jednak ktoś zastanawiał się skąd te nagłe wnioski, wyjaśniamy cofając się o miesiąc…

Wówczas właśnie opublikowaliśmy pierwszy w Polsce obszerny i kompleksowy raport obrazujący rynek apteczny „Apteki w Polsce” > https://aptekarze.org.pl/liczba-aptek-w-polsce-powinna-sie-zmniejszyc-pierwszy-w-polsce-raport-tak-dokladnie-analizujacy-sytuacje-polskich-aptek/. 

Wskazuje on jasno, na podstawie twardych i obiektywnych danych, że liczba aptek w Polsce jest zbyt duża i jeśli chcemy, aby apteki funkcjonowały właściwie, a farmaceuci wypełniali swoją misję, musi ona spaść. W przeciwnym razie coraz bardziej dotkliwe będą problemy takie jak braki kadrowe, niska rentowność aptek, a co za tym idzie pogłębianie się patologii takich jak usilna odsprzedaż przykasowa i odwrócony łańcuch dystrybucji, czyli praca dla zysku i na szkodę pacjenta. Dla lepszego zobrazowania sytuacji w Polsce, przedstawiliśmy ją na tle innych krajów europejskich.

Lobby sieci nie miały odwagi wprost komentować raportu, dlatego po jego publikacji nastąpiła zaskakująca (a może i nie) głucha cisza. W końcu po miesiącu PharmaNET przemówił, próbując wmówić pacjentom, środowisku, że liczba aptek drastycznie spada i jest to zjawisko, które powinno wszystkich martwić, a przyczyną według sieci jest ustawa „Apteka dla Aptekarza”. To, że tezy te nie mają pokrycia w rzeczywistości udowadniamy w naszym artykule: https://aptekarze.org.pl/ada-przyczyna-spadku-liczby-aptek-pharmanet-odwraca-kota-ogonem/ 

Piewcą wniosków propagowanych przez sieci został poseł Jakub Kulesza, który zasłynął z konsultowania poprawek zgłaszanych do ustawy AdA podczas posiedzenia Komisji Deregulacji z dyrektorem SuperPharm W.Lelentalem oraz M. Piskorskim – prezesem PharmaNet.  Wczoraj poseł poinformował na swoim profilu FB, że ostrzegał przed negatywnymi konsekwencjami „AdA”, ale ekipa rządząca jego głosu nie wysłuchała i przez to jest jak jest (czyli źle). To szokujące, że ktoś kto deklaruję obronę polskich interesów, tak naprawdę mówi i robi coś zupełnie odwrotnego. Komentarze pod poniższym postem nie pozostawiają na pośle suchej nitki…

 

 

Czy Pańskie konsultacje poprawek podczas Komisji Deregulacji z dyrektorem izraelskiej SuperPharm (na zdj. poniżej), które miały pomóc tej sieci założyć w Polsce kolejne setki aptek, to w interesie narodowym? Ale którym – narodowym, Panie Pośle? Szef SuperPharm chwalił się w Haaretzu, że dzięki ekstremalnym zyskom w Polsce (u nas chyba nie płaci podatków…) stać go na obniżanie cen leków dla obywateli Izraela (tu: https://www.haaretz.com/…/legislation-may-block-super…). Ustawa nie miała zwiększać liczby aptek w Polsce, jak pisze Wyborcza, a Pan podłapuje, tylko zabezpieczyć rynek przed zagranicznym przejęciem. I jest to napisane na pierwszej stronie jej uzasadnienia (tu: http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/druk.xsp?nr=1126). Od 2011r corocznie padało średnio tysiąc polskich i profesjonalnych aptek, a w ich miejsce otwierały się zagraniczne i komercyjne, szkodzące pacjentom, o czym wspominał w swych wyrokach ETS (tu: http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=…). Czemu o tym Pan nie wspomni?

Czemu nie napisze Pan, że ponad 70% aptek w Europie działa na zasadach, jakie wprowadziła ta ustawa, że takie są zalecenia ETS, że rządy większości krajów UE bronią swoje rynki właśnie takimi aktami? ŻE VICTOR ORBAN WPROWADZIŁ TAKIE PRZEPISY JAKO JEDNE Z PIERWSZYCH RUCHÓW W 2010 r. i dziś wszystkie apteki na Węgrzech są w rękach węgierskich? Jakim jest Pan narodowcem, jeśli polski rynek chce Pan oddać zagranicznym korporacjom?

Fakty są jasne: aptek mamy za dużo i dobrze się dzieje, że ich liczba spada i jest na to masa dowodów. Jeszcze dużo się zamknie. Ale Pan tego nawet nie próbuje zweryfikować. Pan jest a priori, bezrefleksyjnie z drugiej strony, przeciw nam, polskim przedsiębiorcom MŚP, po stronie zagranicznych korporacji. I nie ma Pan, ani nie miał żadnej racji, bo powołuje się Pan na zmanipulowane przez to samo lobby fałszywe wnioski. Mówił Pan, że „sieci pokazują raporty” więc są bardziej przekonujące. Proszę, oto raport polski, ekspercki, oparty na niepodważalnych danych z Eurostat, OECD i in., za każdym razem cytujący źródło danych. Nawet Pana koledzy z sieciowego lobby z tym raportem nie polemizują. Wystarczy spojrzeć na dane, żeby wysnuć wnioski. Proszę przejrzeć i się jasno odnieść – w którym miejscu miał Pan rację? (tu: https://aptekarze.org.pl/…/05/zappa_raport_2019_23_05.pdf)

podsumowuje post posła Kuleszy prezes ZAPPA – Marcin Wiśniewski.

 

Brak komentarzy
Zostaw komentarz
Imię
E-mail
Adres strony www