WIF wszczyna postępowanie w sprawie naruszenia limitów koncentracji aptek, ZAPPA dopuszczona na prawach strony

Jeden z Wojewódzkich Inspektoratów Farmaceutycznych postanowił wszcząć postępowanie administracyjne w sprawie naruszenia at. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 Prawa farmaceutycznego i dopuścił w nim do udziału na prawach strony Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek. To odpowiedź na wnioski o cofnięcie zezwoleń 413 aptekom w 15 województwach w związku z przekroczeniem przez nie ustawowych limitów koncentracji, które złożyliśmy w maju 2018 r. To nie pierwsze postępowanie ze zgłoszenia Związku.

W ramach ZAPPA zapowiedzieliśmy walkę z sieciami łamiącymi prawo farmaceutyczne i konsekwentnie realizujemy swój plan. Przez lata komercyjne sieci rozwijały się z pominięciem limitów koncentracji, zyskiwały i wykorzystywały pozycję dominującą powodując upadek kilku tysięcy prawidłowo działających profesjonalnych aptek. Dziś rynek jest wyniszczony, przesiąknięty patologiami. Apteki komercyjne działają często na szkodę pacjentów, o czym coraz częściej mówi się w mediach. Nie ma na to naszej zgody. Będziemy walczyć o doprowadzenie rynku aptek do stanu zgodnego z prawem, bo czujemy się odpowiedzialni za pacjentów i aptekarstwo będące elementem systemu ochrony zdrowia.

Podjęcie konkretnych działań przez WIF to potwierdzenie, że nasza analiza dotycząca przekraczanych przez DOZ ustawowych limitów koncentracji aptek jest zasadna.

Zapraszamy wszystkich farmaceutów będących właścicielami aptek – przyłączcie się do ZAPPA, pomóżcie nam odbudować profesjonalne, silne i oparte na prawie aptekarstwo, służące pacjentom. Apelujemy też do WIF – zróbmy wspólnie porządek na polskim rynku aptecznym!

Mahatma Ghandi powiedział kiedyś:  „Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz.” Cieszy nas decyzja WIF. Właśnie przechodzimy do trzeciego etapu – Marcin Wiśniewski, założyciel ZAPPA.

Kolejnym tematem monitorowanym przez ZAPPA są apteki, które zmieniły właściciela niezgodnie z przepisami AdA. Apteki podejrzane o prowadzenie przez podmioty nieuprawnione – lista  (analiza ZAPPA): http://aptekarze.org.pl/apteki-podejrzane-o-prowadzenie-przez-podmioty-nieuprawnione-lista/

Zostaw komentarz
Imię
E-mail
Adres strony www