ZAPPA partnerem pilotażu wdrożenia Opieki Farmaceutycznej
Jeśli szukać kwestii, która rozgrzeje każdą farmaceutyczną dyskusję, to zdecydowanie jest to opieka farmaceutyczna. „O opiece farmaceutycznej zostało napisane i powiedziane już w zasadzie wszystko, dlatego najwyższy czas zacząć ją wdrażać” – twierdzą przedstawiciele grupy opieka.farm, firmy która w 2019 rozpoczyna przełomowy projekt „Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej”. Jego celem będzie zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej w obecnych realiach. W związku z tym, że aktualnie żadna usługa opieki farmaceutycznej nie jest refundowana, badanie zorientowane jest na ocenę satysfakcji pacjentów i jej przełożenia na większe zaufanie i lojalność wobec apteki.
Farmaceuci chcą zmian
Obecna sytuacja magistrów farmacji pracujących w aptekach sprowadza się do bycia wysoce wykwalifikowanym sprzedawcą. Mimo pięknych wizji i zapewnień, które przyszli farmaceuci słyszą na studiach, w rutynie pracy za pierwszym stołem niewiele się zmienia. Opieka Farmaceutyczna jest szansą, która może odwrócić ten niekorzystny kierunek i przyczynić się poprawy sytuacji pacjentów i samych farmaceutów. Jej wdrożenie w aptece jest powiewem świeżości dla całego personelu.
Jak to będzie wyglądało?
Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm rozpocznie się na przełomie stycznia i lutego 2019. Do tego czasu trwa rekrutacja zainteresowanych aptek, choć właściwiej należałoby powiedzieć, zainteresowanych farmaceutów. Każdą biorącą udział w pilotażu aptekę reprezentuje farmaceuta uczestniczący w szkoleniach i certyfikacji. Co ważne, jak podkreślają organizatorzy pilotażu, nie musi być to kierownik apteki, lecz pilotaż musi być prowadzony za zgodą właściciela apteki.
Po odbyciu szkoleń, zarówno stacjonarnych jak i dostępnych online, apteka otrzymuje narzędzia i materiały wymagane do świadczenia usług oraz wsparcie merytoryczne przez okres trwania pilotażu.
Pilotaż potrwa do września 2019 roku a na jego zakończenie zostanie opracowany podsumowujący raport.
Usługi Opieki Farmaceutycznej
W trakcie trwania pilotażu będą badane 4 usługi, które stanowią bazę do tworzenia opieki farmaceutycznej w Polsce. Są to: Przegląd Lekowy, Przegląd Domowej Apteczki, Instruktaż poprawnej obsługi inhalatora, Pomiar ciśnienia z farmaceutą. Apteki biorące udział w pilotażu mają możliwość wyboru, które z usług będą w stanie świadczyć w swoich placówkach. Organizatorzy zapewniają pomoc w przygotowaniu stanowiska do konsultacji, jeśli apteka zdecyduje się na najbardziej wymagające usługi Przeglądu Lekowego lub Przeglądu Domowej Apteczki.
Dlaczego Pilotaż z praktykami?
Grupa opieka.farm to firma z największym w kraju doświadczeniem w implementacji usług opieki farmaceutycznej oraz w prowadzeniu szkoleń personelu aptecznego z zakresu konsultowania pacjenta.
Firma swoje doświadczenie budowała od 2014 roku, w specjalnie do tego stworzonej placówce, bazując na najlepszych praktykach zagranicznych i z uwzględnieniem polskich realiów. Autorski system usług opieki farmaceutycznej był do tej pory wdrażany zarówno w aptekach indywidualnych jak i należących do sieci.
Grupa ma na koncie wiele długofalowych projektów związanych z edukacją personelu. Są nimi m.in.: Portal opieka.farm, podręczniki Zeszyty Apteczne, Kompleksowy System Opieki Farmaceutycznej (KSOF), platforma PierwszyStół.pl, konferencje Opieka Farmaceutyczna od Zaraz, forum oFarmacji.pl i UlotkizApteki.pl.
Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej to przełomowy projekt, który został przygotowany przez praktyków, we współpracy z pracownikami naukowymi. Jest zwieńczeniem wieloletnich prac nad nowymi rozwiązaniami dla polskiego aptekarstwa.
Korzyści z udziału w pilotażu
Dla tych, którzy zastanawiają się czy wziąć udział w pilotażu, organizatorzy mają gotową odpowiedź: „Nasz pilotaż to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w polskiej farmacji. Apteka biorąca w nim udział, nie tylko będzie jedną z pierwszych placówek z opieką farmaceutyczną w Polsce, ale także będzie wymieniona w publikacjach naukowych po ukończeniu badań oraz w raporcie przedstawionym Ministerstwu Zdrowia i Izbom Aptekarskim w całej Polsce”.
Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm został objęty Patronatem Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA).