Według eksperta opinia MZ w sprawie stosowania przepisów AdA w zakresie zmiany zezwoleń jest błędna
Po kontrowersyjnym pytaniu Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw i równie kontrowersyjnej odpowiedzi Ministerstwa Zdrowia, ZAPPA poprosiła o opinię prawną prof. Macieja Rogalskiego, radcę prawnego, Rektora uczelni Łazarskiego. Jego opinia nie pozostawia wątpliwości – przepisy AdA należy bezwzględnie stosować do wszystkich zezwoleń. Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny nie może zgodnie z prawem dokonać zmiany w zezwoleniu, jeśli miałoby to doprowadzić do stanu naruszającego obecne przepisy prawa. Według eksperta, opinia Ministerstwa Zdrowia jest błędna.
PEŁNA TREŚĆ OPINII PRAWNEJ – KLIKNIJ TUTAJ.
WNIOSKI
W przypadku, gdy przedsiębiorca występuje z wnioskiem o udzielenie mu zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej już po wejściu w życie ustawy z dnia 7 kwietnia 2017 r., czyli w dniu 25 czerwca 2017r. lub później, w takim przypadku warunkiem uzyskania przez przedsiębiorcę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej jest spełnienie przez niego ustawowych warunków, w szczególności przewidzianych w art. 99 ust. 3-3a i 4 u.p.f. w brzmieniu ustalonym w ustawie z dnia 7 kwietnia 2017r.
W przypadku, gdy przedsiębiorca, występujący po dniu 25 czerwca 2017r. z wnioskiem o udzielenie mu lub zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, nie spełnia warunków prowadzenia apteki ogólnodostępnej wynikających z ustawy Prawo farmaceutyczne w brzmieniu ustalonym w ustawie z dnia 7 kwietnia 2017 r., w tym nie spełnia warunków antykoncentracyjnych lub w zakresie wymagań zawodu farmaceutym to wówczas organ właściwy w sprawie zezwolenia ma prawny obowiązek odmówienia mu tego zezwolenia lub jego zmiany, nawet jeżeli wcześniej, pod rządami poprzednio obowiązujących przepisów, uzyskał zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej.